در تقویم باستانی ایران روز دهم ماه اردیبهشت، یعنی آبان ماه از اردیبهشت، جشن چهلم نوروز است. مردم در این روز به شیوه‌های مختلف به جشن و پایکوبی می‌پرداختند. امروزه در استان‌های فارس و کرمان این جشن همچنان ادامه دارد.

در شهر کرمان، در این روز مراسمی که تنها مختص همین شهر است برگذار می‌شود. این مراسم در شهر کرمان جشن تندرستون نام دارد. این جشن به زنان و دختران اختصاص داشته و آنان با درست کردن آش و جمع شدن در پای دامنه‌های شیوشگان و قلعه دختر، این روز را گرامی می‌دارند. یکی از آداب این روز، بریدن چادر برای دختران دم بخت توسط زنی که به اعتقاد همه سبزبخت می‌باشد است. هدف از این کار، باز شدن بخت دختران و سبز بخت شدن آنان است. این جشن برای طلب سلامتی و تندرستی نیز شناخته شده است و به همین جهت تندرستون نام دارد.

در شیراز نیز امروزه جشن چهلم نوروز در کنار حوض ماهی سعدیه برگزار می‌شود. مردم اعتقاد داشتند که در این روز، ماهی‌ای سر از آب بیرون آورده و با خود انگشتری به همراه دارد که نشان بخت و اقبال است.

پختن آش شیر، در آغاز فصل شیردوشی و توزیع آن به نشانه خیر و برکت از آداب . همچنین این روز بوده است علاوه بر آن، پهن کردن سفره برای دختر شاه پریان و رقص و آواز در کنار آن، و فال گرفتن از دیگر آداب این روز در برخی نقاط بوده است.

روز خلیج فارس
گنبد جبلیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
×