روز جهانی صنایع دستی

  1. رویداد
  2. روز جهانی صنایع دستی

10م ماه ژوئن از سوی سازمان ملل، روز جهانی صنایع دستی نام گرفته است. صنایع دستی هر منطقه، چکیده‌ای از شرایط اقلیمی و طبیعی، و فرهنگ آن منطقه هستند.

سازمان یونسکو در قالب طرحی که از سال 2001 آغاز شد، به صنایع دستی کشورهای مختلف نشان اصالت اعطا می‌کند. ایران نیز به دنبال ای طرح، طرح ملی نشان مرغوبیت صنایع دستی را اجرا می‌کند که صنایع دستی با معیارهای مرغوبیت، اصالت، نوآوری و قابلیت ارائه مورد بررسی قرار می‌گیرند.

حدود 600 صنایع دستی ثبت شده در سازمان ملل وجود دارد که ایران، با دارا بودن 450 مورد صنایع دستی در این زمینه پیشتاز است. در میان شهرهای ایران نیز، اصفهان که یکی از شهرهای شبکه خلاق یونسکو در زمینه هنر و صنایع دستی می‌باشد با 287 اثر برجسته‌ترین مرکز صنایع دستی است.

استان کرمان نیز، با تنوع فرهنگی و قومی که دارد، صنایع دستی متنوعی را به دنیا معرفی کرده است. از برجسته‌ترین این هنرها در کرمان قلم‌زنی روی مس، قالی‌بافی، گلیم‌بافی، شال‌بافی، پته‌دوزی و…را می‌توان نام برد.

صنایع دستی، جلوه ملموس روایت‌های تاریخی هر سرزمین و سندی بر هویت آن است. روز جهانی صنایع دستی بهانه‌ایست تا اهمیت حفظ و حمایت از صنایع دستی را یادآوری کند. مهم‌ترین گام برای حفظ صنایع دستی، حمایت از هنرمندان تولییدکننده و خرید از آن‌هاست. همچنین، یادگیری هنرهای صنایع دستی و آموزش آن به نسل‌های بعد برای حفظ این آثار و فرهنگی که با خود دارند بسیار مهم است.

شما به کدام یک از هنرهای دستی علاقه دارید؟ و کدام هنر را می‌دانید و انجام می‌دهید؟

جشن آب پاشونک
روز جهانی محیط زیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
×