روز جهانی تنوع زیستی

  1. رویداد
  2. روز جهانی تنوع زیستی

پیمان تنوع زیستی در اجلاس سال 1992 مربوط به زمین در ریو توسط 150 نفر از رهبران کشورهای مختلف به تصویب رسید. این پیمان به ترویج توسعه پایدار اختصاص دارد.

این روز فرصتی برای درک اهمیت تنوع زیستی در زندگی همه جانداران روی زمین است. تنوع زیستی، چیزی بیش از گیاهان، حیوانات، میکرواورگانیسم‌ها و اکوسیستم آن‌هاست. تنوع زیستی درباره انسان‌ها و نیاز آن‌ها به امنیت غذایی، دارو، غذا و هوای پاک، سرپناه و محیطی پاک و سالم برای زندگی است؛ و این نیازها باید به گونه‌ای رفع شوند که نسل‌های بعدی نیز بتوانند زمین و زیستی کافی برای نیازهای خود از ما به ارث ببرند.

گردشگری یکی از راه‌هاییست که همزمان می‌تواند این تنوع زیستی را از بین ببرد و در جهت حفظ آن بکوشد. ما باید بپذیریم که زمین تنها متعلق به ما انسان‌ها نیست و حقوق حیوانات و گیاهان را به رسمیت بشناسیم. زمانی که در قالب گردشگری انبوه به محیط زندگی گیاهان و حیوانات تجاوز می‌کنیم و آن را از بین می‌بریم، در واقع زندگی خود را به خطر می‌اندازیم. به همین مناسبت مفهوم گردشگری پایدار در حال ترویج است. یکی از شعارهای معروف گردشگری پایدار این است که “وقتی به طبیعت می‌رویم، تنها چیزی که به یادگار می‌گذاریم رد پای ماست، و تنها یادگاری ما عکس‌های ما هستند.”

راه‌های پیشنهادی و تجربیات شما برای حفظ تنوع زیستی، خصوصا هنگام سفر و گردشگری چه هستند؟

روز دزفول
روز جهانی تنوع فرهنگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
×