باغ موزه هرندی، باغی زیبا متعلق به دوره قاجار است که اکنون سه موزه برجسته کرمان را در خود جای داده است. این بنا به عنوان یک باغ تفریحی توسط عدل‌السلطان، یکی از صاحب منصبان نظامی کرمان، ساخته شد. بعدها ابوالقاسم هرندی، یکی از تجار کرمان آن را خریداری کرد و به عنوان محل سکونت مورد استفاده قرار داد.

تاریخ

اهمیت تاریخی این بنا، در میزبانی از شخصیت‌های برجسته و رجال سیاسی که به کرمان سفر می‌کردند می‌باشد. مهم‌ترین مهمان این باغ، رضاشاه پهلوی بوده که به علت خرابی خودرو در مسیر تبعید خود در کرمان توقف کرده است. خودروی وی هنوز در محل ورودی باغ موجود است و می‌توان از آن بازدید کرد.

این بنا توسط مالکان در سال 1354 به وزارت فرهنگ و هنر اهدا شد و در سال‌های بعد به عنوان اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مورد استفاده قرار گرفت. امروزه، این باغ زیبا کاربری موزه پیدا کرده است و علاقه‌مندان می‌توانند علاوه بر بازدید از سبک معماری فرنگی-ایرانی باغ از سه موزه سازهای سنتی، باستان شناسی و دیرینه شناسی در این محل بازدید کنند.

معماری

این بنا علاوه بر دارا بودن تمامی ویژگی‌های باغ-عمارت ایرانی، هنر معماری اروپایی را نیز در خود دارد. مساحت کل باغ 25 هزار متر مربع است و ساختمان مرکزی، 2000 متر زیربنا دارد. علاوه بر ساختمان دو طبقه مرکزی، بخش‌های دیگری نیز در باغ وجود داشته که از جالب‌ترین آن‌ها اتاق چاه‌گاو یا گاوگرد می‌باشد. این اتاق منبع سیستم آبیاری درختان و میوه‌های باغ بوده است و همچنان امکان بازدید و آشنایی با نحوه کار آن فراهم است.

موزه‌ها

موزه سازهای سنتی کرمان، که دارای مجموعه‌ای از قدیمی‌ترین سازهای بومی ایران و همسایگان ایران است، در سال 1381 و به عنوان اولین موزه ساز ایران افتتاح شد.

همچنین جهت آشناسی با تمدن‌های باستانی منطقه کرمان، از تمدن‌های شهداد و حوزه هلیل‌رود تا دوره اسلامی، در طبقه دوم ساختمان مرکزی باغ، موزه باستان‌شناسی به وجود آمد.

علاوه بر این دو موزه که در ساختمان مرکزی واقع شده‌اند، در یکی از اتاق‌های انتهای باغ، موزه‌ای خصوصی حاصل تلاش‌های پژوهشگر با شوق کرمانی، آقای محسن تجربه‌کار قرار دارد که تحت عنوان موزه دیرینه‌شناسی فعالیت می‌کند و مجموعه‌ای از فسیل‌های چندین میلیون ساله در آن جمع‌آوری شده است.

اگر تمایل دارید از این موزه بازدید کنید، با ما در ارتباط باشید.

روز جهانی تنوع فرهنگی
روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث فرهنگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
×