پهنه وسیع استان کرمان، تنوع فرهنگی تاریخی و طبیعی را شامل می‌شود که این استان را رکورد دار آثار میراث جهانی ثبت شده در میان سایر استان‌های کشور کرده است؛ و به همین دلیل کرمان یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری در ایران است.

آثار ثبت جهانی این استان عبارتند از:

  • ارگ بم: این شهر تاریخی اولین اثر ثبت میراث جهانی در استان کرمان است، یونسکو بعد از زلزله 5 دی ماه 1382 اقدام به ثبت این اثر کرد. اکنون 90 درصد ارگ بازسازی شده و گردشگران میتوانند از مراحل نهایی بازسازی ارگ و خشت مالی نیز بازدید کنند. این قلعه بیش از 2500 سال قدمت دارد و به عنوان بزرگترین بنای خشتی جهان به ثبت رسیده است. این بنا تا حدود 150 سال پیش مورد استفاده بوده و آخرین پادشاه زنده توسط آقامحمدخان قاجار در این ارگ به قتل رسید.

همچنین، منظر طبیعی باغ-شهر بم به عنوان یکی از دل انگیزترین مناظر شهری، در فهرست آثار یونسکو به ثبت رسیده است.

  • باغ شاهزاده ماهان: یکی از 9 باغ ایرانی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو، و بی اغراق زیباترین این باغ‌ها در ماهان، 30 کیلومتری شهر کرمان واقع شده است. آب نمای پلکانی این باغ و قرارداشتن کوشک باغ در ارتفاع حالتی روحانی و زیارت گونه به آن بخشیده است. توصیه ما به گردشگرانی که برای اولین بار از این باغ بازدید می‌کنند این است که در صورت امکان از واکنش خود در لحظه ورود تصویربرداری کنند.
  • کویر لوت: اولین اثر طبیعی ثبت شده ایران، کویر افسانه‌ای لوت است. این عرصه بیابانی که هنوز می‌توان آن را ناشناخته نامید، در استان کرمان و بخش‌هایی از استان های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی قرار دارد. تنوع جاذبه‌هایی که تاکنون در این بیابان شناخته شده‌اند بی نظیر است؛ از جنگل نبکاها تا شهر کلوت‌ها، تپه‌های شنی یلان، رودخانه شور، دریاچه تازه متولد شده در دل بیابان و…. گزار از این بیابان شگفت انگیز و کشف رازهای آن، یکی از جذاب‌ترین ماجراجویی‌های زندگی هر شخصی است.
  • روستای صخره‌ای میمند: این روستا که در دل کوه‌ها کنده شده نماد همزیستی انسان با طبیعت است. میمند با قدمتی سه هزار ساله همچنان با روشی سه هزار ساله زندگی را ادامه داده است. گردشگران می‌توانند با اقامت در واحدهای بومگردی، این زندگی سه هزار ساله را تجربه کنند.
  • قنات: سه قنات از 11 قنات ثبت جهانی ایران، در استان کرمان قرار دارند. قنات گوهرریز جوپار و قنات‌های قاسم آباد و اکبرآباد بم که به دلیل ساختار مهندسی فوق العاده در این لیست قرار گرفته‌اند. قدم زدن در دالان‌های باریک و تاریک و نمناک قنات، تنها صورتی از تلاش مقنی‌ها برای به دست آوردن آب را نشان می‌دهد و شاید ارزش آب در مناطق بیابانی را به بیننده نشان دهد.
  • گلیم شریکی پیچ: شریکی پیچ یا شیرکی پیچ هنر دستان زنان و مردان روستای دارستان شهرستان سیرجان است و به طور کلی توسط عشایر بافت و سیرجان تولید می‌شود. نوع بافت متفاوت در این گلیم که در آن به دور تار یک خامه رنگی می‌پیچند و همچنین زیبایی و طرح های منحصر به فرد این اثر، موجب ثبت جهانی آن شده است. این گلیم یکی از ارزشمندترین سوغات استان کرمان است که جلوه خانه‌های ایرانی را رنگارنگ می‌کند.

شما کدام یک از این آثار ثبت شده را بیشتر می‌پسندید؟

نظر خود را با ما درمیان بگذارید.

کلوت، کویر لوت
روز جهانی ورزش کرلینگ
فهرست
×